PROTEZ DAMAK TEDAVİSİ

Home PROTEZ DAMAK TEDAVİSİ

PROTEZ DAMAK TEDAVİSİ

N-DENT AĞIZ VE DİŞ SAĞLIĞI KLİNİĞİ

Protez Damak (Total Protez)
Kişiler eksik dişlerinin yerini doldurabilmesi ve sağlıklı ve güven içinde gülebilmeleri için tamveya yarım damak protezi kullanırlar.

Bu tip protezler akrilik (plastik) veya metalden üretilirler.
Tam veya full damak denilen protez alt ve üst çene tam dişsiz vakalarda, parsiyel veya yarım damak denilen protez ise bir takım dişlerin eksik olduğu durumlarda kullanılır. Yarım damaklar bir kanca veya içten bağlantılı çıt çıtlar ( hassas tutucular ) yardımıyla dişlerden destek alırlar. 

Dişlerim Çekildikten Ne Kadar Süre Sonra Hareketli Protezi Teslim Alabilirim?

Protezler genellikle dişler çekildikten hemen sonra yapılabilir. Bu tip protezlere “immediate denture” acil protez ismi verilmektedir. Diş hekimine protezi yapımı öncesi gerekli ölçümlerin ve ölçülerin alınabilmesi için uğramanız gerekmektedir. Acil protez yardımıyla dişlerin çekiminden sonra dişetleri iyileşirken hastalar dişsiz kalmazlar. Bazı durumlarda ise diş hekimi hastasına dişetlerinin ve çekim boşluklarının tam olarak iyileşmesini önerebilir. Böyle bekleyerek yapılmış bir protez çok daha iyi bir adaptasyon sağlar ancak iyileşme süresi uzun zaman alabilir.

Üst Damak Protezim Çok İyi Oturuyor Ancak Neden Alt Damak Protezimde Sorunlar Yaşıyorum?

Üst çene damak protezi daha geniş bir alandan destek alarak daha iyi vakum yapar. Doku desteği alt çene
damak protezlerde ise daha azdır. Ayrıca, dil ve yanak arasında kalan protez hareketli dokular vasıtasıyla yerinden oynar, stabilitesi bozulur. Bir süre sonra hasta yeni damak protezinin şeklini öğrenecek ve ona göre ağız açıkken bile ağız içerisinde nasıl sabit tutulacağını kendisi belirleyecektir. Bazı zor durumlarda hasta uzun sürede olsa protezini tolere edemez, bu şekildeki durumlarda tam dişsiz hastalara implant tedavisi önerilebilir. Dental implantlar hakkında detaylı bilgi ve randevu almak için lütfen bizimle iletişime geçiniz.

Damak Protezlerinin Bakımında Dikkat Edeceğim Hususlar Nelerdir?

Damak protezlerini düşürürseniz kırılabilir. Her zaman protezleri sabunlu suyun altında el yardımıyla ovalayarak temizleyin veya temiz duru bir mendil yardımıyla yüzeyindeki birikintileri alınız. Genel kural fırçala, iyice ıslat ve tekrar fırçaladır.Islatmadan önce protezleri fırçalamak gereklidir ki yüzeyindeki gıda artıkları ve debrisler uzaklaştırılsın. Bu hususta önemli olan durum çok yumuşak ( ultra soft ) bir fırça yardımıyla basınç uygulamadan temizlemektir. Kesinlikle sert bir fırça ile kuvvetli bir şekilde fırçalanmamalıdır. Protez temizleyici tablet olarak bilinen efervesan (köpürüp eriyen) protez temizleyicileri protezlerin bakımında hastalara yardımcıdır. Bu tabletlerin hem temizleyici hemde ferahlatıcı etkileri bulunmaktadır. Bu durumda her zaman üreticinin direktifleri doğrultusunda hareket edilmelidir. Tablet temizleyici kullanılsa bile protez dişler yeniden fırçalanmalıdır.

PROTEZ DAMAK TEDAVİSİ

PROTEZ DAMAK TEDAVİSİ

ÇALIŞMA SAATLERİMİZ

Pazartesi - cuma 09.00 – 21.00
Cumartesi 09.00 – 21.00
Pazar Kapalı

Randevu Alın

şikayetinizi belirterek randevu online randevu alaiblirsiniz.

    Hemen Ara
    EN TR
    Soru Sor
    Merhaba.
    Size nasıl yardımcı olabiliriz ?